top of page

Tanulói részvétel az iskolában - mentorok

 

 

Szép Adrienn saját bevallása szerint 20 év után is ugyanolyan ambícióval, elhivatottsággal és motivációval lépi át minden reggel a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola küszöbét, mint amikor elhatározta, hogy gyerekekkel szeretne foglalkozni. Talán azért is van ez így, mivel elmondása szerint ez az iskola igyekszik emberi környezetet biztosítani a diákoknak. Ezzel találkozott, mikor maga is a padokat koptatta diákként az intézményben, itt tanulta meg, hogy az ember képes saját maga irányítani az életét, dönteni abban, hogy mit szeretne. Itt nemcsak a tantárgyakkal kapcsolatban mutathatták és mutathatják meg jelenleg is a diákok, hogy kik, hanem a személyiségük kapcsán, az iskola életében is. Adrienn immáron az iskola tanáraként, osztályfőnökként is fontosnak tartja mindezt.

 

Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolán köztársasági ösztöndíjjal végezte a szociálpedagógus-történelem szakot. Így a történelem tanítása mellett tevékenységi körébe tartozik, hogy segítse a diákokat problémáik, kríziseik, életük változásait megélni és feldolgozni - tanulási, életvezetési és pályaválasztási tanácsokért is fordulhatnak hozzá a fiatalok. Később a Pécsi Tudományegyetemen az okleveles humán szervező szakot is elvégezte, jelenleg mestertanári végzettsége van, etikát tanít a történelem mellett, illetve ember és társadalom műveltségterületi tanári oklevéllel rendelkezik. Mindeközben aktív szerepet vállal az iskolai diákönkormányzat segítésében és az Iskolai Közösségi Szolgálat koordinálásában. Előző évben elvégezte a társadalom és emberismeret műveltségi terület oktatására felkészítő képzést, melynek fő gerince az állampolgári nevelés és a demokratikus értékek közvetítése. Mivel tantárgyi környezetben ezt nem tudja tanítani, így a projektnapokon, a diákönkormányzat tevékenységében, a gyakorlatban tudja átadni a gyerekeknek az említett értékeket.

 

Adrienn csak a gyerekek között, őket meghallgatva tud működni. Velük együttműködve tudja megvalósítani azt a szerepet, amilyennek szerinte egy tanárnak lennie kell, hiszen a tanulói személyiséget megismerve és megérezve kell a saját pedagógiai munkáját úgy alakítania, hogy az a diák értelmi és érzelmi intelligenciájának kibontakozását segítse. Ebből kifolyólag elmondása szerint az oktatói tevékenysége mellett az iskola életében a nevelési tevékenysége sokkal hangsúlyosabb. Alapvető fontosságúnak gondolja az iskola szerepvállalását abban, hogy a gyerekek a világot másképp is megismerhessék az iskola falain belül, így iskolájában rengeteg karitatív tevékenységet valósítanak meg, kiemelten foglalkoznak az állampolgári neveléssel is. Céljuk hogy az oda járó diákok a sok felkínált lehetőség kapcsán megtalálhassák azt, amiben jók, amiben szívesen vesznek részt. A változatos programkínálat mellett fontosnak gondolja a diákok közösségi tereinek kialakításánál figyelembe venni, hogy legyen a gyerekeknek fizikálisan tere, amit teljesen maguknak éreznek, amiben oldottabban, közvetlenebbül tudnak érintkezni egymással.

 

A Hálózat a Tanszabadságért tagjaként vallja, hogy a diákoknak lehetőséget kell biztosítani demokratikus jogaik gyakorlására, így az új köznevelési törvény kapcsán diákjaikat széleskörűen tájékoztatták a változásokról, segítették az iskola diákönkormányzatának tiltakozását, számukra megvalósulási és véleményalkotási lehetőséget biztosítottak.

 

Talán nem is meglepő, hogy Adrienn úgy érzi, közte és a gyerekek között nem kell falakat lebontani, és ezt a kapcsolatot és attitűdöt másoknak is hitelesen közvetítheti. Fontos feladatának tartja megismerni a budapesti II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumot, melyhez mentorként csatlakozik; az ott tanuló gyerekeket, az iskola légkörét megtapasztalni, hiszen a későbbiekben velük együttműködve kell majd a közös célokat megfogalmazni.

 

És hogy miért tartja fontosnak a demokráciára nevelést? Számára a legalapvetőbb érték a szabadság, hogy az ember szabad, élhet úgy és lehet olyan, amilyen szeretne, addig amíg másoknak ezzel nem árt. Az ember mindezt úgy tudja megtapasztalni, úgy tud boldog életet élni, ha dönthet, ha lehet saját döntése. Adrienn szerint a mai iskolákban nincs arra mód, hogy a gyerekek döntsenek. Nem csak, hogy jól, de még arra sincs lehetőségük, hogy rosszul döntsenek. Az embernek jelen kell lennie a világban. Egy jó iskolának célja azt sugallni és közvetíteni tevékenységei és szellemisége által a diákok felé, hogy mindannyian értékesek és hozzá tudnak tenni az iskolai élethez, a világhoz. Ha a diákok és a tanárok tisztelik egymást, az iskolában és a világban nincs címkézés, akkor tudunk egymás mellett demokráciában élni. Tapasztalatai szerint az iskola - ugyan kicsiben, de - alkalmas arra, hogy felhívja erre a figyelmet.

 

Éppen a fentiek miatt úgy gondolja, ahhoz, hogy jól működjön egy diákönkormányzat vagy maga a demokrácia az iskolában, el kell hitetni a gyerekekkel, hogy képesek egy rendszert működtetni, igényeket megfogalmazni és változásokat indukálni. Hogy ők a főszereplők. Tudniuk és érezniük kell, hogy számít a szavuk és értékesek. Az iskolának egy sejtekből felépülő rendszernek kell lennie, amihez mindenki hozzátesz és hozzátehet valamit. Ehhez kell az is, hogy az osztályfőnök értéknek tekintse azt, ha a diák a közért vállal valamit, hiszen az osztályszintű demokráciából épül fel az iskolai demokrácia. Adrienn iskolájában például rendszeresek a diák-közvéleménykutatások, az iskolagyűlések, míg a diákönkormányzatnak joga és szerepe van az iskola programjait alakítani.

 

Adrienn nagy izgalommal várja a találkozást a II. Rákóczi diákjaival, az iskola légkörével és tanáraival. Szeretné megmutatni mekkora erő rejlik a diákokkal közösen kitalált és megszervezett programokban, azok változatosságában és sokszínűségében.

  • Facebook Classic
bottom of page